Dar Dokumada kullanılan Hammadde ve Özellikleri

8 / 100

Ledmak Makine 1992 yılında halı dokumadan orduda kullanılan dar bantlar üreten makinalar üretmeye başlamasıyla Türkiye’nin önde gelen firmaları arasına girmiştir. Tekstil endüstrisinin dışındakiler, “dar kumaşlar” teriminin tam olarak neyi içerdiğini merak edebilirler. İşte hayatımızın işe yaramasını sağladığımız kumaş türünün kısa bir açıklaması yaparak başlamak gerekir.

Dar Dokumada kullanılan Hammadde ve Özellikleri

Tanım olarak, dar kumaşlar "genişliği 30 cm veya daha az olan ve her iki tarafında dokuma kenarı olan herhangi bir elastik olmayan dokuma tekstiller" dir. Genellikle belirli ve pratik bir amaç için tasarlanmış küçük kumaş şeritlerdir. Kordonlar, örgüler ve kordonlar, aynı zamanda dar kumaşlar olan yaygın olarak kullanılan öğelerdir. Son zamanlarda geliştirilen dört eksenli dokuma tezgahı da dahil olmak üzere özel tezgahlarda dokunurlar, bu da ipliğin dört yönden sokulmasına izin verir ve Z elyaflarla birleştirilen geleneksel tabakalı şeritlerden hem daha ince hem de daha güçlü bir ürün yapar. Dar kumaşlar başlangıçta hazır giyim endüstrisinde şapka, korseler ve iç çamaşırlarında ve askeri üniformalarda kullanıldı. Günümüzde askerler, bel kemerleri, miğferleri ve vücut zırhlarının yanı sıra dokuma ve paraşüt paketlerinde de dar kumaşlar bulacaklar. Hayatınızdaki gündelik nesnelere dikkat ederseniz, arabanızdaki emniyet kemerinden köpeğinizi gezdirdiğiniz tasmaya, yatağınızın sert kumaş kenarına kadar birçok dar kumaş göreceksiniz.

Dar Dokuma Makinesi’nde Kullanılan Ham madde ve Özellikleri

Dar dokuma makinesi ham maddelerinin çoğunu, dar dokuma kumaşlar için en iyi kalitede, özellikle polyester, naylon ve polipropilen iplikler olmak üzere farklı iplikler oluşturur. Bu ham maddeler dayanıklı, esnek, sağlam özellikleri taşır. Kumaş yapılarında örgülerin yapımı ve tasarımı, ayrıca isteğe göre şekillendirilir. Dar dokuma makinesinde kullanılan bir başka ham madde iplik de çekilmiş tekstüre ipliktir. Çekilmiş tekstüre iplik, POY'nin tekstüre işlemi ile işlenmesiyle üretilen bir polyester filament iplik türüdür. Bu işlem, DTY'ye kabarık bir görünüm veren ve ona hem doğal hem de sentetik elyaf özelliklerini veren POY ipliğini oluşturan filamentleri dağıtır, kıvırır ve dolaştırır. DTY tipik olarak üst düzey giyim, üst düzey spor ayakkabı, spor çanta, ev mobilyası ve fermuarlı bantlar için kumaş ve tekstil üretmek için kullanılır. Son zamanlarda, teknoloji ilerledikçe, aortik abdominal anevrizmaları tedavi etmek için kullanılan dokuma bifurkat gibi 3D tıbbi cihazları yapmak için dar kumaşlar kullanılmıştır. Güçlü kumaş cihaz, arteri desteklemek ve anevrizmayı azaltmak için yerine takılır. Sonunda hasta iyileştikçe bu cihaz arterin bir parçası haline gelecektir. Hasarlı kalp kapakçıklarını değiştirmek için kullanılan bir prosedür sırasında, yeni valfler yerleştirildikten sonra herhangi bir cerrahi kalıntıyı çıkarmak için dar kumaştan bir tıbbi cihaz kullanılır. Gelecek daha çok tıbbi teknoloji vaat ediyor. Sağlık sektöründe kullanılan yaygın olarak bilinen diğer dar kumaşlar arasında sert gazlı bez, bandajlar ve fiberglas bantlar bulunur. Ve tabii ki, ister evin içinde ister futbol sahasında montaj sırasında halı dikişlerini birleştirmek için dar kumaşlar kullanılır. Halı parçalarının yapıştırılmasında kullanılan Instabind ürünlerimizin tamamı estetik açıdan hoş olan dar kumaş örnekleridir. Ledmak Makine olarak, Türkiye tekstil endüstrisinde oynadığımız ve oynamaya devam ettiğimiz rolle gurur duyuyoruz. Dar kumaşlar hemen hemen her yerde bulunabilir ve günlükten yüksek teknolojiye kadar sayısız kullanıma sahiptir. Bu yüzden, bir dahaki sefere köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızda veya oturma odanızdaki halıya hayran kaldığınızda, dar kumaşları hatırlayın…

whatsapp