Medikal Maske Kullanımı

8 / 100

Maskeler, nasıl ve ne zaman kullanılmalıdır? 60 yaşın üzerinde ve kronik, WHO tıbbi olanları tavsiye ediyor. Vatandaşların sokağa çıkma yasağı sonrası; baş etmeleri için önerilen ana Kişisel Koruyucu Donanım hakkında konuşurken bilmemiz gereken gerçekten çok şey var.

 

Medikal Maske Kullanımı

Maske kullanımı ile ilgili  tüm detayları iletmeye çalışacağız;

Tek seferlik  ve yıkanabilir, maske kullanımı ve eldivenler hakkında konuştuğumuzda gerçekten pek çok seçenek ve bilmemiz gereken şeyler var. İşte maskelerin günlük yaşamda kullanımına dair kısa bir bilgilendirme; şimdilik  tek kullanımlık yada  medikal maske kullanımı devam edecek gibi görünüyor.

Medikal maskeyi ne zaman takmalıyız?

  • • Öksürük ve solunum güçlüğü gibi solunum yolu hastalıkları semptomları varsa,

  • • Solunum yolu hastalığı semptomları olan kişilere bakıyorsanız,

  • • Bir sağlık uzmanıysanız ve solunum yolu hastalığı semptomları olan kişilere yardım ediyorsanız.

Aksi takdirde eczaneden hangi maskeyi edinmeniz gerektiğine dair bilgi alabilirsiniz.

Yaygın iletim alanları için belirli kurallar var mı?

En son WHO Yönergelerine göre, yaygın bulaşma olan bölgelerde, maske kullanımı yalnızca Covid-19 hastalarına bakan kişiler değil, bir sağlık tesisinin klinik alanlarında çalışan tüm kişiler tarafından takılmalıdır. Örneğin, bir doktor, doğrulanmış Covid-19 hastalarının bulunmadığı kardiyoloji veya palyatif bakım ünitesine koğuş turu yaptığında, yine de maske takmalıdır. (Kaynak WHO)

Maske kullanımı Covid-19'a karşı korunmak için yeterli mi?

Dünya Sağlık Örgütü genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 5 Haziran'da düzenlediği basın toplantısında şöyle açıkladı: “Sağlıklı insanlar tarafından toplum ortamında maskelerin yaygın kullanımı kanıtlarla desteklenmiyor ve belirsizlikler ve riskler taşıyor. Şu anda, tüm toplum tarafından maske takmanın (tıbbi veya diğer) Covid-19 dahil solunum virüsü enfeksiyonunun bulaşmasını önleyebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur ”. Diğer bir deyişle, maskeler “tek başına Covid-19'a karşı koruma sağlamaz ve mesafenin, el hijyeninin ve diğer halk sağlığı önlemlerinin yerini almaz. Yalnızca küresel bir yaklaşım bağlamında faydalıdır ”. (Kaynak WHO)

Yaşlılar için hangi maskeler önerilir?

5 Haziran 2020'ye güncellenen WHO Yönergelerine göre, 60 yaşın üzerindeki veya sağlık sorunları olan kişiler, "dışarıdayken ve sosyal mesafeyi koruyamadıklarında" Ffp2 tipi tıbbi maskeler takmalıdır. Diğerleri "üç katmanlı kumaş maske takmalıdır". (Kaynak WHO)

whatsapp